Chałupki i ich atrakcje

To jedna z ciekawszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówek po ziemi raciborskiej. Chałupki przyciągają miłośników pięknych rezydencji, są też ciekawym miejscem dla tych, których fascynuje historia. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej miejscowości? Jakie atrakcje sprawiły, że Chałupki zajęły tak ważne miejsce na turystycznej mapie województwa śląskiego?

Chałupki i ich miejsce na mapie Polski
Leżące na terenie powiatu raciborskiego, są Chałupki jedną z ciekawszych miejscowości w województwie śląskim. Bliskość Odry oraz granicy z Czechami to czynniki, które mają istotny wpływ na specyfikę i charakter tej miejscowości. Ogromny wpływ na rozwój tej miejscowości ma też bliskość czeskich miast (m. in. Bogumina) oraz ważnych szlaków handlowych, m. in. tych, które prowadzą w stronę Ostrawy. Fakt, że Chałupki powstały przy historycznym Szlaku Bursztynowym, ma ogromny wpływ na ich dzieje. A co warto wiedzieć na temat przeszłości tej miejscowości?

Chałupki i ich dzieje
Wiadomo, że historia tej miejscowości sięga XIV stulecia, kiedy to książę Jan I Opolski ofiarował Bogumin rycerzowi zwanemu Pasko. W ten oto sposób powstały Chałupki, będące niczym innym, jak skutkiem rozwoju osadnictwa w rejonie zamku w Boguminie. Silne związki z rodziną Donnersmarcków to kolejny czynnik, który w istotny sposób wpłyną na rozwój Chałupek. W dziejach tej miejscowości ważną rolę odegrała też kolej, dzięki której można było się przemieszczać bez większych problemów na trasie Racibórz-Bohumin, a tzw. Kolej Wilhelma okazała się tu jedną z najważniejszych inwestycji. Dość trudnym okresem w dziejach miejscowości był okres powojenny, na co istotny wpływ miała bliskość granicy. Do 1991 roku w Chałupkach stacjonowały Wojska Ochrony Pogranicza, a do 2003 roku – Straż Graniczna. A jak wygląda życie we współczesnych Chałupkach?

Chałupki dla turystów: co warto tutaj zobaczyć?
Współczesne Chałupki stają się miejscowością bardzo atrakcyjną dla tych, którzy chcą poznawać dzieje tej części Polski oraz dla tych, których fascynują miejscowe zabytki. Jedno jest pewne – dzięki ciekawym zabytkom i pięknej okolicy, Chałupki mają szansę stać się ważnym punktem na turystycznej mapie województwa śląskiego. Jedną z najważniejszych atrakcji są tu Graniczne Meandry Odry, uznane za jeden z najciekawszych przyrodniczych fenomenów w Europie. Nie brak tu również atrakcyjnych tras rowerowych, dzięki którym miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą urządzać ciekawe wycieczki po tej części województwa śląskiego. W Chałupkach cenne zabytki i atrakcje czekają też na tych turystów, których fascynuje historia. Obiektem, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć w tym miejscu, jest pałac, często określany też mianem Zamku Bogumińskiego. Ta barokowa budowla, znajdująca się w odległości zaledwie 300 metrów od przejścia granicznego, może się pochwalić ciekawą historią oraz interesującą formą architektoniczną. Dziś w jego murach mieści się elegancki hotel, który – ze względu na swą lokalizację – cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów.

Chałupki to ciekawa miejscowość, której w trakcie wycieczki po okolicach Raciborza z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Tutejsze atrakcje mogą zrobić spore wrażenie i na miłośnikach historii, i na tych, którzy stawiają na przyrodnicze ciekawostki. To miejsce wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.