Warning: include(capi.php): Failed to open stream: No such file or directory in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303

Warning: include(): Failed opening 'capi.php' for inclusion (include_path='.:/opt/plesk/php/8.0/share/pear') in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303
Ciekawostki o kulturze Bahamów - archiwaonline.pl

Ciekawostki o kulturze Bahamów

Bahamy to pierwszy ląd odkryty przez Krzysztofa Kolumba podczas jego rejsu. Rozciąga się na długości ponad 1000 kilometrów między Cieśniną Florydzką a Kubą i tworzy archipelag ponad 700 wysp i małych wysepek. Bahamy są pierwszym terytorium Nowego Świata odkrytym przez Krzysztofa Kolumba w drodze do Indii i stanowią naturalną twierdzę o szczególnym znaczeniu strategicznym i handlowym pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Karaibami.

Kultura Bahamów

Pod względem artystycznym większość wysp na Morzu Karaibskim zachowuje tradycyjne rzemiosło. Na szczególną uwagę zasługuje produkcja wyrobów z blachy (z wykorzystaniem bezużytecznych beczek), tkactwa (głównie z liści kokosowych i bananowych) oraz ręcznie malowanych naczyń glinianych. Przetwarzane są ć również skóry, bursztyn i drewno. Oficjalnym językiem pisanym i mówionym na Bahamach jest język angielski.

Religia w kulturze bahamskiej

Tradycyjna kultura bahamska oddala się od amerykańskich ośrodków miejskich Nassau i Freeport. Opiera się na legendach, horrorach, muzyce i religii przywiezionej przez afrykańskich niewolników.

Jest związana z haitańskim voodoo i kubańskim sanktuarium. Zdecydowana większość Bahamczyków należy jednak do dominującej sekty chrześcijańskiej. Wyspiarze są zazwyczaj wierni swoim przekonaniom religijnym.

Gastronomia

Owoce morza i ryby są jednym z podstawowych składników kuchni bahamskiej, zwłaszcza koncha bahamska, która jest twardym mięczakiem o białym miąższu, z wyjątkiem homara lub kraba. Świeży surowy ślimak jest bardzo smaczny, ale może być również smażony, gotowany na parze i dodawany do zup, sałatek i gulaszów lub ślimaczych frytek. Świeże ryby są również ważnym elementem kuchni, a brunch (grillowana ryba z fasolą) jest często najsmaczniejszym sposobem na świeży posiłek. Gulasz rybny z selerem, cebulą, pomidorami i różnymi przyprawami to kolejna lokalna specjalność.

Muzyka

Goombay, typowa muzyka bahamska, jest mieszanką afrykańskich rytmów bębnów i tradycyjnych pieśni niewolników, rozwijanych przez lata.

Innym rodzajem muzyki spotykanym na Bahamach jest raken’n’scrape, który jest grany w barach i na festiwalach muzycznych. Muzyka ta grana jest z akordeonem i gitarą. Pozostałe rytmy Bahamów to Reggae, Rap, Soka, Hip Hop, R&B i Calypso. Czujesz się zainspirowany kulturą Bahamów? Zaplanuj wyjazd już dziś wraz z portalem www.buenos.pl

Ciekawostki kulturalne

  • Ten kraj nie ma armii.
  • Nie posiada również rzek.
  • Bahamy są rajem dla obserwatorów ptaków.
  • Populacja Parku Narodowego Inagua przekracza 50 000 gatunków. To ulubione miejsce pobytu flamingów.
  • Zasady ruchu drogowego dla kierowców są takie same jak w Wielkiej Brytanii.
  • W 1684 roku miasto zwane Nassau, stolica Bahamów, zostało spalone przez Hiszpanów.
  • W XVIII wieku kraj ten był rajem dla piratów