Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Jest jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą, a malownicza okolica i piękne budowle sprawiają, że wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Sandomierz może oczarować nas wspaniałym klimatem, ciekawym układem urbanistycznym oraz świetnym zagospodarowaniem, dzięki czemu tanie noclegi bez problemów znajdziemy tu o każdej porze roku. A na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po tym mieście?

Zwiedzanie Sandomierza będzie dla wielu z nas wyjątkową lekcją historii oraz przygodą, która na długo zapisze się w naszej pamięci. W tym historycznym ośrodku miejskim, mogącym się pochwalić wieloma cennymi pamiątkami z czasów średniowiecza, nuda nikomu nie zagrozi. W mieście tym czeka m.in. wspaniała Brama Opatowska – pozostałość po miejskich fortyfikacjach, dziś z powodzeniem wykorzystywana jako punkt widokowy. Mały Rynek z fontanną, rynek ozdobiony renesansowym ratuszem oraz piękne kamienice, w gronie których wyróżnia się reprezentacyjna kamienica Oleśnickich – oto kolejne atrakcje, którym warto się uważniej przyjrzeć w trakcie wycieczki po tym mieście. Sandomierz znany jest też z wiekowych świątyń, do których również warto zajrzeć. Wielkie wrażenie robi potężna katedra, w której wnętrzu kryje się wiele cennych dzieł sztuki, intrygują też sąsiadujące z nią budowle: Pałac Biskupi oraz Dom Długosza, dziś służący jako siedziba muzeum archidiecezjalnego. Drugim kościołem, którego w trakcie wycieczki po Sandomierzu nie można pominąć, jest kościół św. Jakuba. Ta świątynia, wzniesiona dla dominikanów, jest ciekawym przykładem sztuki romańskiej oraz najstarszym obiektem na terenie miasta. Sandomierz może się też pochwalić sporą synagogą – cenną pamiątką po miejscowych Żydach, wykorzystywaną obecnie jako archiwum.

Co jeszcze można robić w Sandomierzu? Z pewnością warto zwiedzić muzeum, w którym prezentowane są przedmioty związane z filmem „Ojciec Mateusz”, warto też wybrać się na spacer po sandomierskich podziemiach. Nie lada gratką dla każdego z nas mogą się stać wycieczkowe rejsy po Wiśle, w trakcie których można podziwiać panoramę starówki i słuchać ciekawych opowieści na temat miasta. Kto znajdzie tanie noclegi w Sandomierzu, ten może się też wybrać na dłuższy spacer po pobliskich Górach Pieprzowych. To ciekawy rezerwat przyrody, mogący się pochwalić ciekawą szata roślinną oraz interesującą budową geologiczną. A że z Gór Pieprzowych roztaczają się wspaniałe widoki na Sandomierz i dolinę Wisły, spacer w takiej scenerii będzie dla każdego z nas bardzo ciekawym doświadczeniem.

One thought on “Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Dodaj komentarz