Warning: include(capi.php): Failed to open stream: No such file or directory in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303

Warning: include(): Failed opening 'capi.php' for inclusion (include_path='.:/opt/plesk/php/8.0/share/pear') in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303
Do czego wykorzystywane był młyny? - archiwaonline.pl

Do czego wykorzystywane był młyny?

Wiatrak od momentu wynalezienia pełni jedną główną funkcję, którą jest wykorzystanie energii wiatru i przekształcenie jej w energię użytkową. Poniżej opisujemy główne zastosowania wiatraka (młynów) na przestrzeni czasu.

Mielenie ziarna

Mielenie zboża było pierwszym zastosowaniem młynów; pierwotnie używano ich do łuskania cebuli i ziaren; mielenia słodu, kakao, gorczycy, pieprzu i tytoniu; ekstrakcji olejów poprzez tłoczenie nasion słonecznika i nasion lnu; oraz ekstrakcji oleju z nasion rzepaku i konopi do pieców i lamp.

Pompowanie wody

Oryginalny młyn, który został zaprojektowany do mielenia ziarna, później ewoluował, aby umożliwić pompowanie wody. Aby to zrobić, należało zmienić położenie wału i dodać tłok. Obecnie istnieją dwa sposoby wykorzystania energii wiatru do pompowania wody:

Pompowanie mechaniczne: działa przy małej prędkości wiatru i wymaga pompy w kształcie tłoka, która zasysa wody gruntowe i wypuszcza je do zbiornika akumulacyjnego. Powodem, dla którego pracuje on na niskich obrotach, jest zmniejszenie oporów przepływu wody i uniknięcie uszkodzenia rur.
Pompowanie elektryczne: Wykorzystuje pompę elektryczną, która jest podłączona do generatora wiatrowego w celu pobierania wody. Innymi słowy, wiatrak wytwarza energię elektryczną potrzebną do napędzania pompy wodnej. Młyny kryją za sobą jeszcze więcej ciekawostek. Poznaj muzeum Czarci Młyn z legendą w tle!

Produkcja papieru

Młyny były używane do produkcji papieru od momentu pojawienia się prasy drukarskiej. Produkowały bielszy i lepszej jakości papier w krótszym czasie. Udało się to osiągnąć dzięki niewielkiej korekcie mechanizmu służącego do ekstrakcji olejów.

Wytwarzanie energii elektrycznej

Energia elektryczna jest niezbędna dla naszego nowoczesnego społeczeństwa, dlatego też jest to najczęstsze zastosowanie wiatraków w dzisiejszych czasach. Wiatraki produkujące energię elektryczną znane są jako turbiny wiatrowe, a dziś duże farmy wiatrowe na całym świecie produkują znaczny procent światowej energii.

W wielu częściach świata wiatrak jest nadal używany do pompowania wody, mechanicznie lub elektrycznie, ale młyny do mielenia zboża, i produkcji papieru są uważane za przestarzałe. Jednak nadal trzeba mielić zboże, wykorzystywać drewno i tłoczyć nasiona; wszystkie te czynności wykonuje się obecnie przy użyciu energii elektrycznej, którą mogą wytwarzać turbiny wiatrowe.