Kraków

Kraków
Wcześniej stolica Polski i siedziba monarchów, teraz siedziba władz województwa małopolskiego i miejsce, gdzie znajduje się wiele instytucji o charakterze narodowym. Oprócz tego, jest to skarbiec dawnej kultury i tradycji duchowej, zamkniętej w kluczu wyjątkowych zabytków oraz ważnych dla miasta i Polski instytucji, działających do dnia dzisiejszego.
Kraków ma swoją bogatą tradycję i zaplecze kulturowe. Szeroka sieć placówek i miejsc, głoszących ducha narodu polskiego, jak Wawel czy Brama Floriańska, przez którą wkraczali do miasta żołnierze po zwycięskich walkach, przyciąga rzesze turystów. Królują tu także takie instytucje, jak Biblioteka Jagiellońska, Archiwum Narodowe czy panteon Narodowy.
W bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, katedrze wawelskiej, spoczywają biskupi krakowscy, znamienici poeci, królowie oraz inni, zasłużeni dla Ojczyzny Polacy. To najsłynniejsza w Polsce nekropolia królewska oraz miejsce uświęcone kultem św. Stanisława, biskupa krakowskiego.
Współczesny Kraków to drugie pod względem zaludnienia miasto w Polsce i drugie co do wielkości nowoczesnej powierzchni biurowej. Czyli idealna symbioza kultury, rozwoju i turystyki.