Warning: include(capi.php): Failed to open stream: No such file or directory in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303

Warning: include(): Failed opening 'capi.php' for inclusion (include_path='.:/opt/plesk/php/8.0/share/pear') in /var/www/vhosts/archiwaonline.pl/httpdocs/wp-content/themes/newscard-pro/functions.php on line 303
TOP 10: Rzeszów i jego największe atrakcje - archiwaonline.pl

TOP 10: Rzeszów i jego największe atrakcje

Jest jednym z najważniejszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Podkarpacie, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą wiele radości. Na jakie atrakcje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas pobytu w tak ciekawym mieście, jakim jest Rzeszów? Oto 10 obiektów, obok których nie można przejść obojętnie.

TOP 10. Aleja Pod Kasztanami
Spacer Aleją Pod Kasztanami to idealna propozycja dla tych, którzy chcą się zrelaksować, a jednocześnie – nacieszyć widokiem pięknych budowli utrzymanych w secesyjnym stylu. W gronie najpiękniejszych obiektów, jakie można ujrzeć przy tej ulicy, znajduje się słynna willa „Pod Sowa”, która swą formą nawiązuje do niewielkiego zameczku.

TOP 9. Ratusz miejski
Jest jednym z najciekawszych obiektów na terenie rzeszowskiej starówki oraz budowlą, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Ta interesująca ozdoba rzeszowskiego rynku przyciąga uwagę swym neogotyckim i neorenesansowym stylem, będącym efektem prac wykonanych tu w XIX wieku. Warto jednak pamiętać, że dzieje ratusza w Rzeszowie sięgają XVI stulecia, a za jego oficjalnego budowniczego uchodzi Mikołaj Spytek Ligęza – ówczesny właściciel miasta.

TOP 8. Teatr imienia Wandy Siemaszkowej
Teatr ten jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych, jakimi może się pochwalić Podkarpacie, warto zatem i jemu poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po mieście. Założony tuż po II wojnie światowej, mieści się w dwóch zabytkowych budynkach: w pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (Duża Scena) oraz w dawnym domu rodziny Holzów (Mała Scena).

TOP 7. Ulica 3 Maja
Ten reprezentacyjny deptak jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Rzeszowa. Jedna z najstarszych i najpiękniejszych ulic w mieście, przyciąga nie tylko licznymi sklepami i kawiarniami, ale i zabytkowymi obiektami, w gronie których wyróżniają się: kościół św. Wojciecha i św. Stanisława, secesyjna kamienica Tekielskiego oraz konwent popijarski wraz z kościołem Świętego Krzyża. Nie lada gratką jest tu również Kino Zorza, będące najstarszym kinem działającym na terenie tego miasta. Jedną z najnowszych atrakcji na tej ulicy jest pomnik Tadeusza Nalepy.

TOP 6. Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Pomnik Czynu Rewolucyjnego być może wzbudza wiele emocji, jest jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Rzeszowie. Najpiękniej prezentuje się on od strony Alei Cieplińskiego. Autorem widocznej tu rzeźby Nike jest pochodzący z Rzeszowszczyzny Marian Konieczny, z kolei pomysłodawcą budowy pomnika – Władysław Kruczek, I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Pomnik, uroczyście odsłonięty 1 maja 1974 roku, do dziś jest jednym z symboli miasta i jedną z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po stolicy Podkarpacia warto poświęcić nieco więcej uwagi.

TOP 5. Synagoga Staromiejska
Synagoga Staromiejska jest bardzo ważną atrakcją dla tych turystów, których interesują zabytki związane ze społecznością żydowską. Na terenie Rzeszowa znajduje się jedna z najstarszych synagog na terenie Podkarpacia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wzniesiona w 1610 roku, służyła ortodoksyjnym Żydom do 1941 roku. Obecnie w jej murach mają swą siedzibę tak ważne instytucje, jak Archiwum Państwowe.

TOP 4. Letni Pałac Lubomirskich
Letni Pałac Lubomirskich, dumnie wznoszący się przy ulicy Dekerta w pobliżu zamku, to ciekawy przykład architektury barokowej z XVII wieku. Rozbudowany w XVIII wieku, w czasach Hieronima Augusta Lubomirskiego, w dziejach Rzeszowa odegrał ważną rolę. To tu w latach 30. XX wieku mieściło się dowództwo 10 Brygady Kawalerii (z generałem Stanisławem Maczkiem). Obecnie w zabytkowych murach mieści się Okręgowa Izba Lekarska.

TOP 3. Podziemna Trasa Turystyczna
Pod rzeszowskim rynkiem wytyczona została jedna z ciekawszych tras turystycznych na terenie Podkarpacia. Jest ona nie lada gratką dla miłośników podziemnych atrakcji oraz dla tych, którzy w czasie wycieczki po Rzeszowie chcą w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii tego miasta. Na liczącej sobie 365 metrów długości trasie, prowadzącej przez trzy kondygnacje piwnic, można ujrzeć takie ciekawostki, jak Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich oraz Lochy Tatarskie.

TOP 2. Rynek i Plac Wolności
Rynek może się pochwalić ciekawa zabudową, pochodzącą głównie z XIX wieku. najważniejszym elementem jest tu ratusz, przy którym znajduje się wejście do rzeszowskich podziemi. W czasie wycieczki po stolicy Podkarpacia warto odwiedzić ten rynek, jak i pobliski Plac Wolności, znany dawniej jako Rynek Nowego Miasta.

TOP 1. Zamek Lubomirskich
Zbudowany w latach 1902–1906 w miejscu dawnego zamku Lubomirskich, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rzeszowa. O jego popularności decyduje wiele czynników, m. in. fakt, iż jeszcze nie tak dawno w jego murach mieściło się więzienie. Dziś zamek jest siedzibą sądu oraz obiektem, który może się pochwalić ciekawą sylwetką oraz potężnymi bastionami.

Rzeszów to ciekawy ośrodek miejski, na terenie którego nuda nikomu z nas nie grozi. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego pobytu na terenie tego miasta jest coraz łatwiejsze, a ogromna liczba atrakcji sprawia, że chętnych na zwiedzanie tego miasta przybywa z każdym sezonem.